Çamaşır Suyu Nasıl Beyazlatır?

By 31 Mayıs 2017Blog

Çamaşır suyu mikropların öldürülmesi ve beyazlatma amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Sodyum hipokloritten oluşan bu temizlik ürün içerisinde beyazlatma özelliğinin yüksek olması nedeniyle temas ettiği maddelerin renginin açılmasına neden olur. Beyazlatma amacıyla kullanılan bu temizlik malzemesi tekstil fabrikalarında üretilen ürünlerin ilk aşamada rengini açma amacıyla kullanılır. Bunun yanında su arıtma amacıyla da kullanılır. Çamaşır suyu, birçok kimyasal ürünün zararından korunma amacı ile de kullanılabilir. Buna bağlı olarak kapı ve pencere aralıkları çamaşır suyuna bastırılmış bez veya kumaş ile kapatılmalıdır. Sızıntı olduğu yönünde endişe varsa sızıntının olabileceği yerler çamaşır suyu ile yıkanmalıdır.

Çamaşır Suyu Nasıl Beyazlatır?

Hemen hemen her boyanın içerisinde bulunan ve renk verme özelliği bulunan maddeler arasında bulunan karbon atomların çift bağlı bir yapıya sahiptir. Bu çift bağlı yapı, çamaşır suyu ile parçalanır ve karbondioksit haline getirilir. Karbondioksite dönüştükten sonra renk verici maddenin farklı bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanında güneş ışığı da çok etkili bir beyazlatıcıdır. Bu nedenle Güneş ışığı altına kurtulan çamaşırların renginde açılma meydana gelir. Çünkü güneş ışınlarında çamaşır suyunda bulunan beyazlatma özelliği vardır. Güneş ışığının içerisinde bulunan mor ötesi ışınlar renklerin yapısında bulunan maddelere etki ederek beyazlama ya neden olur. Çamaşır suları ve deterjanlar doğaya zarar veren maddelerdir. Aynı zamanda çamaşır suyu alınırken üretim tarihi ve saklanma koşullarına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Çamaşır Suyu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İçerisinde amonyak bulunan temizleyicilerle beraber çamaşır suyunun kullanılması insana çok ciddi zararlar verebilen klor gazının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden de hiç bir şekilde çamaşır suyu ile içerisinde amonyak bulunan kimyasal ürünler karıştırılmamalıdır. Bunun yanında kapalı alanlarda kullanılan çamaşır solunumu esnasında da çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Çamaşır suyunun cilt ve göze temas etmesi durumunda mutlaka bol su ile yıkanmalı ve içilmesi durumunda ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.